סקירה כללית על כלכלה עולמית מנסיון אישי

מצאתי לנכון להעלות כתבה זו לחברים חדשים וותיקים שלא קראו אותה , אולי זה יעניין מישהו להשכלה כללית. בפתח השנה האזרחית החדשה, שנת 2012 כולם שואלים "נו, מה יהיה ?"? האמת שאין לכך תשובה, וגם לא לי.{ הכתבה נרשמה בתחילת השנה} , ביצעתי תיקונים קלים.

רציתי לשתף אתכם בעובדות, מחשבות שכולם יודעים רואים וקוראים-מנקודת המבט שלי.

נתחיל במי שעשה הכי הרבה רעש בחודשיים האחרונים-יוון, פורטוגל ואירלנד. מדינות קיקיוניות בהשוואה

למדינות ענק באפריקה כמו ניגריה ,קונגו, קניה, טוניס לוב ועוד.

מדוע מדינות באפריקה מזה עשרות בשנים-לא מוזכרות בכלל ? לא בקשר לעוני, לא בקשר לכלכלה ולא בקשר למחלות, ואינן נכללות בשום הקשר למשבר הכלכלי .אז הנה ההסבר והתשובה ! ממדינות אפריקה בזזו, גנבו, לקחו , שיחדו, ניצלו ,מצבים של מלחמות שבטים עקובות מדם בלתי-פוסקות, גזלו אוצרות טבע ומחצבים בלי סוף.

מספיק שהגיעו אנשי מערב ממולחים ששיחדו שליט זה או אחר והכול סודר.

אז אפריקה נשארה ענייה וגם לא מצטלמת טוב גם להסביר זאת בתקשורת- לא משרת שום אינטרס מערבי.

אם כך למה מדינות קטנות כל-כך עושות רעש גדול ומאיימות על הכלכלה העולמית ?-ובכן התשובה היא –מדינות אלה קיבלו ומהם לא לקחו . המדינות המצטרפות לאיחוד האירופי, חייבות לעמוד בכללים כמו דמוקרטיה בניית תשתיות ולעמוד בסטנדרטים אירופאים.

יוזמי ה"ברית החדשה" הם גרמניה וצרפת.-הנחשבות לחזקות בכלכלה האירופאית ומה האינטרס שלהם ? גרמניה וצרפת סיפקו עבודה לתושביהם ,ייצוא סחורות ,הנדסה, טכנולוגיות , אלה הרוויחו פעמיים רווחים: הקטנת האבטלה אצלם , וחלק קיבלו באיגרות חוב של המדינות המצטרפות .

הזמן חלף לו מהר-והנה משבר כלכלי עולמי עומד בפתחנו וכבר קשה למחזר חובות, הריבית עולה לממדים כאלה שכמובן הלווים אינם יכולים לעמוד בהחזרים .

התוצאה תספורת עד כדי קרחת , ועכשיו המדינות שהרוויחו יצטרכו להחזיר חלק גדול מהרווחים , וגם בעתיד לא יוכלו לעמוד במחזור החובות , כשהמדינות היוזמות {גרמניה וצרפת} הורידו אצלם את האבטלה , בעצם יצרו אצל המצטרפים אבטלה .

וכאן התחיל כדור שלג שתוצאותיו אינן נראות ברות פתרון קרוב , אז עדיין מוקדם לפתוח שמפניה , אולי ישתו בסוף מים מלוחים מאוד.

גרמניה מעולם לא הסתירה את העובדה שברצונה להיות מעצמה שליטה על כל אירופה. פעמיים כשלה דרכה בדרך מלחמת עולם , מה שלא הולך בכוח , הולך בעזרת "הכסף"

"בעל המאה – הוא בעל הדעה ".{זמנית }

עד שדיפלומט פורטוגזי יצא בהכרזה לעיתונות שיש להם "פצצת אטום" נגד גרמניה וצרפת- והפירוש לכך הוא לא פצצה – אלא לא לשלם את חובם וזו פצצה אמתית.

נעבור אל המזרח הרחוק-  הכלכלות המובילות- יפן וסין . יפן- מדינה עשירה מודרנית , מפותחת , צמחה כל-כך מהר הביקוש עלה על ההיצע , מינפו עצמם לדעת , עד שהגיעה

הקריסה, המחירים האמירו עד שלא יכלו לעמוד בהחזרים בזמן שהביקוש ירד. בנקים וחברות בנייה קרסו. 10 שנים עומדת הכלכלה במקום, ואף נסוגה בגלל סיבות שונות: אסונות טבע , אי-יכולת להתחרות, והעברת ייצור למדינות זולות יותר.בגלל אי-יכולת להתחרות, והעברת ייצור למדינות זולות יותר.

המטבע היפני התחזק עד שיפן הפסידה את הבכורה למדינות שכנות- סין, טאיוואן, אינדונזיה ודומותיהן.

סין : כאן יש תחושה שהנה סין הופכת למעצמה כלכלית ראשונה בעולם. זו טעות חמורה מיסודה. ולמה ?

בסין חיים 1.35 מיליארד בני אדם. האם האזרח הסיני נהנה מאותם תנאים כמו האירופים או היפנים או האמריקאים ? הבל הבלים , ובולשיט אחד גדול , אם יש יתרות מטבע זה עדיין לא

עושר תרבותי , ניצול ילדים בתנאי עבדות , השכלה , תשתיות , חשמל מים ,תנאים סוציאליים מינימאלים. ולכן ההשוואה צריכה להיות הוגנת , לא לפי רזרבות , אלה גם ברמת החינוך , תרבות , תשתיות , חשמל מים , ועוד 1 מיליארד אנשים חיים בעוני , אז אנה תיקחו את כול האלמנטים כהשוואה , ולא רק יתרות מטבע , שגם זה בעיה , אם החייבים נמצאים במיתון , מה ייקנו בסין ?? השבוע פורסם שהייצור נמוך ביותר מי זה 22 שנה.

המדינה רחוקה מרחק עשרות שנים להגיע לרמת החיים, בהשוואה לאירופה ואמריקה ודאגה לכפריים- שמהווים 65% מהאוכלוסייה- אך חיים ללא חשמל, מים זורמים בביתם, גז או דרכים סלולות.

נכון- כי ערי סין המרכזיות – מהממות ביופיין, נקיות ומודרניות, נכון כי ליעילות שלהם-אין דומה לה.

אך בל נשכח, כי גם אם יש כסף בקופה, או מאזן חיובי, או צמיחה בכלכלה, אין האזרח הסיני הקטן- המשתכר כ- 200 דולר לחודש, נהנה פעם בשנה מחופש בת 14 ימים. ועובד 7 ימים בשבוע, אותו עובד אינו נהנה מהגדלת יתרות המטבע.

הכנסתו והטבת תנאיו על פי הסטנדרטים של מדינות מפותחות- סין תתקשה לסגור את הפער עוד עשרות בשנים. בסין יש אסטרטגיה לא להכניס טכנולוגיות חדשות שיחסכו ידיים עובדות, – להיפך !! ידיים עובדות יש שם יותר מידי. על כל 2 אורחים במסעדה יש 4 מלצרים. מפעלים מעסיקים ילדים בתנאי עבדות, אז איך לא יעבור כל הייצור התעשייתי הזול,

שצורך ידיים עובדות, לסין, שם מייצרים בזול, והעולם בעצם נהנה מעלות זולה, והמחיר לצרכן הסופי- מגיע במכפלות של מאות אחוזים. בעיקר באירופה ובאמריקה. זה לא ניצול ציני ? האם זה לא מזכיר לכם את יהלומי הדמים ?.

המחיר לצרכן הסופי מגיע במכפלות של מאות אחוזים. בעיקר באירופה ובאמריקה.

אמריקה- נחשבת לכלכלה הכי חזקה בעולם. נכון תארים מחלקים- אך לא בודקים ממש בציציות.

הכלכלה האמריקאית מבוססת על 65% צריכה פרטית , שזה בעיקר עסקים קטנים ואזרחים שהתמכרו לקניות בכרטיסי אשראי .

אין בעיה לקבל 50 כרטיסי אשראי , בתנאי שיש לך תלוש משכורת. האזרח התרגל לחיות על זמן שאול, ואף אחד (כמעט)

לא קונה בית במזומן, או רכב , הכול באשראי. וכמובן האשראי לא עולה כסף. כי אין ריבית באמריקה כעת.

זה מגביר את הצריכה, ביקושים גדולים, מחירים עולים, ועולים עד שהבלון מתפוצץ. כמו המשבר האחרון- התרגלנו לחיות ממשבר אחד למשנהו, וכל פעם סיבה אחרת לכך, אך בתוך הסיבה הסתתרו העובדות- בצע כסף, חמסנות וחמדנות.

זה רוע הגזירה וזאת תכונה שאי אפשר לשנות ובמיוחד באמריקה.

המשבר הכלכלי העולמי כרגע לא נראה בר פתרון באופק. למה ? כי יש מלחמות אגו בין הגושים , וכל אחד רוצה שהמטבע שלו יהיה חלש לעודד יצוא ולהעלות צמיחה. אירופה מדפיסה כסף. (גרמניה מתנגדת ) אך נכנעת תחת לחץ חובות של אחרים. אמריקה לא "דופקת חשבון " , והמכונות עובדות שעות נוספות.

מדפיסה כסף. עושים תכונית ועוד תכנית שופכים כספים, חוב 14 טריליון דולר כאשר לעשות קיצוץ 1.2 טריליון ב- 10 שנים,

אין הסכמה, ואז מתי יסיימו 14 טריליון לשלם ??יגלגלו הלאה- על העולם, ועל הנינים שלהם.

סין מחזיקה מטבע בשווי לא ריאלי מול הדולר ומסרבת לעשות ייסוף , כי גם כך לאזרחים קשה. $ 1 = 7 יואן סיני.{בערך}

כשהיחס האמתי צריך להיות $ 1 – 3 יואן. במידה וסין תסכים זה יפגע קשות באזרח הסיני שגם כך פגוע , כוח הקנייה שלו יפחת ב- 50% אז למי הפתרונים וכיצד אפשר לעשות סדר בבלגן.

האפשרויות : המשבר יעמיק מאוד וכל העולם יפגע, המיתון יגבר, האבטלה תגדל, המרירות תפרוץ תהיה יציאה לרחובות ,

כאוס, כי אין סיכוי במתכונת הזאת לצאת מהמשבר בהליכה. עוד אפשרות : שוב נחזור לאמריקה- שם יתחילו לדחוף את הכלכלה,

יזרימו עוד כספים וברגע שהכלכלה תתחיל לצמוח – הדולר יאבד מערכו, מהר מאוד כי האינפלציה תגבר , דולר חלש מאוד פוגע בנושים שקנו אגרות חוב והלוו כספים לאמריקה.

יגיע מועד שאמריקה תרים ידיים והעולם שמחזיק אגרות חוב ייאלץ לקנות סחורה אמריקאית רק שהיא תעלה לו כפול בדולרים,

והנה לכם "תספורת " מודרנית , בלי להכריז על תספורת .

אירופה- המדינות החייבות יוכרזו כחדלות פירעון ואז הגוש יפורק כולו או חלקו .

אפריקה תמשיך להיות ענייה – את העולם זה לא מעניין אף אחד לא יפתור להם את הבעיות.

מדינות האסלאם החדשות- זו חידה גדולה . ההמשך- כמו שנראה לעיין, זה אפשרות שהדת תשלוט במדינה , ראה לדוגמא , את איראן

לא נגענו ב"כוכבת עולה " שבתקופה זו לא נראית נפגעת. זאת רוסיה. מעצמה – "ברית המועצות "לשעבר שהתפרקה וירדה מנכסיה, עד לדרגת עוני. רוששו את האזרחים , שמצבם מלכתחילה היה גרוע ביותר.

הממשל שנבחר לאחר פירוק ברית המועצות, היה בעיקרו משוחד ועברייני. והעולם עזר למדינה על מנת לשמור על שקט תעשייתי,

ולהוריד את הצורך להשתמש בפצצות אטום או לגנוב את החומרים המשמשים להרכבת פצצה זו.

על פי ניסיון העבר-הספיקו לעשות זאת מספר גנרלים ואפילו למכור צוללות. ברית המועצות התפרקה ללא תכניות מקדימות ,{ ראה סין , הודו }

לקבלת דמוקרטיה וחוקה חדשה ואז כל מי שיכל גנב כל מה שיכל, מפעלים שילמו משכורות

בתוצרת שייצרו , מי בברגים , ומי בכוסות , ומי בנקניקים. רוסיה עמדה לפני פשיטת רגל טוטלית בהנהגתו של ילצין השיכור והגנב הראשי.

המדינה נשארה ענייה מרודה , והאזרחים יותר עניים. נמחקו כל חסכונותיהם בלילה אחד.

כיום רוסיה עושה , לכאורה , סדר בבלגן. אך זה אחרי ששדדו וגנבו הרבה מאוצרות המדינה. ולכן יש בעולם מיליארדרים בקנה מידה שהעולם לא ידע קודם.

.לכאורה , השקט חזר על כנו. אך הגנבות והשחיתויות נעשות פשוט בדרגות השלטון , המשטר והמשטרה. רוסיה היום מחזיקה בעודפים של מטבע זר, בגלל אוצרות הטבע שלה בעיקר גז ונפט אוצרות טבע ,יהלומים , לא מזמן התפרסם שמצאו מערת עלי בבא עם יהלומים שיספיקו ל 3000 שנה לכול העולם, מחצבים , אין חומר גלם שאין ברוסיה ולכן מצבה הכלכלי,

השתפר לאין ערוך , וגם שלטון פוטין המושחת הצליח לשלוט במצב. קשר הון שלטון שולט ביד רמה והפך לחלק מובנה במערכת. ולמי הפתרונות- כבר כתבתי בפתיחה- לי אין !!!. הכותב הינו בעל ניסיון מעשי עשיר במסחר בין-לאומי , בחלק גדול מהמדינות שהוזכרו במאמר: רוסיה-בעיקר, גרמניה, צרפת, סין , הונג-קונג , קזחסטן , אוזבקיסטן , אמריקה

באמריקה בעיקר נכסים בתחילת המשבר .

הכותב רכש ניסיון של 15 שנות עבודה וידע מרמת ה"רחוב" ועד לרמת השלטון.

ובארצנו הקטנטונת 22 שנה { אגב הישראלים מובילים בכל העולם בתחכום יידע וניסיון עשיר בעסקים ממולחים , לא סתם נאמר אנו אור לגויים }

אני מקווה שהשכלתם לראות את התמונה הכללית.

בכבוד רב ותודה לכם על הקריאה , אם עזרתי הינה מה טוב .

סופר לייק

אמסלם שמעון גולד סיגנל

2 comments on “סקירה כללית על כלכלה עולמית מנסיון אישי
  1. יוסי הגיב:

    יפה מאוד.

  2. חיים הגיב:

    מקור לידע שאני זקוק לו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*